Függetlenül milyen terméket árulsz egy profi webshop elengedhetetlen a vállalat sikeréhez.
Mi a Herz Kreációnál már számos kis és közepes méretű üzleti vállalkozás (KKV) webhelyének felépítésén és marketingjén dolgoztunk már, így pontosan tudjuk mi szükséges egy nagyszerű és vonzó webshop létrehozásához.
Olvasási idő: 15 perc, 10 másodperc
Ha a webshop készítés kezdeti szakaszában vagy, esetleg a jelenlegi weboldalad szeretnéd hatékonyabbá tenni, íme 10 kulcsfontosságú lépés az induláshoz.
1. Szerezz be egy jó domain nevet – a webshop készítés első lépése
A domain név, amelyet webhely címének is neveznek, a weboldal belépési pontja. Fontos, hogy jó benyomást keltsen a használhatóság, valamint a keresőmotor optimalizálása (SEO) szempontjából.
Íme néhány tipp az optimális domain név kiválasztásához:
- Legyen könnyű leírni, kiejteni és megjegyezni!
Ne használj szlenget vagy rendkívül ezoterikus szavakat.
- Legyen a lehető legrövidebb!
Minél rövidebb, annál könnyebb megjegyezni és gépelni.
- Használd a megfelelő domain kiterjesztést!
Próbáld mindig .com domain nevet megszerezni (ellentétben a .net, .co stb. kiterjesztésekkel)! Kivéve, ha célszerűbb más kiterjesztést használni, amik a tevékenységet jelölik, például .gov, .edu vagy .org.
- Kerüld a számokat és kötőjeleket!
Nehéz megjegyezni, és kevésbé elegánsak és emlékezetesek és félreérthetők lehetnek a domain név betűzésekor.
- A címet tedd általánossá a jövőbeli növekedés megkönnyítése érdekében!
Például az Amazon.com sokkal szélesebb körben használható webcím, mint a BooksOnline.com, és lehetővé teszi az Amazon számára, hogy nem csak könyveket, hanem mindenféle fogyasztási cikkeket értékesítsen.
- Gondoskodj róla, hogy emlékezetes legyen!
A megszámlálhatatlanul sok weboldal mellett az interneten fontos, hogy weboldalad neve fülbemászó legyen, hogy az emberek emlékezzenek rá.
- Vizsgáld meg a domain nevet!
Google megvizsgálja, hogy létezik-e már hasonló webcím az interneten. Az USPTO.gov weboldalon keress rá a kiválasztott domainedre, hogy megbizonyosodj arról, nem tartalmaz-e regisztrált védjegyeket.
- Kerüld az értelmetlen neveket!
Próbálj olyan nevet választani, amelyből a felhasználók azonnal tudják, mi a vállalkozásod profilja. A Yahoo és a Google fülbemászó nevek, de nagyon drága és hosszadalmas volt a márka építésnél.
- Hozz létre egy SEO-barát URL-t!
Adott esetben próbáld ki SEO-barát webcímeket, amely kulcsszavakat és földrajzi elhelyezkedést tartalmaznak; például: „https://www.villanyszerelo-budapesten.hu/”.
2. Vásárolj biztonságos, méretezhető webtárhelyet jó technikai támogatással
A webtárhely szolgáltató olyan társaság, amely a weboldal megtekintéséhez szükséges technológiákat és szolgáltatásokat kínálja.
A domain nevet összekapcsolja a tárhellyel úgy, hogy amikor a felhasználók beírják a weboldal címét (URL), akkor megmutatja nekik a weboldalt, amelyet a webtárhelyükön tárolnak.
A tárhelyszolgáltatások költségei az ingyenestől a havi 150 000 Ft-os költség között mozognak a választott technológiától és támogatástól függően. Általában kedvezményt kaphatsz, ha évre előfizetsz.
Íme néhány útmutató a jó webtárhely kiválasztásához:
- Noha ingyen is meg lehet kapni egy „megosztott szerver” tárhely-tervet, mi ezt nem javasljuk. A webshop készítés egyik alapja a biztos webtárhely.
A megosztott tárhely azt jelenti, hogy megosztja a szervert és annak erőforrásait más ügyfelekkel, ami hátrányosan befolyásolhatja weboldalad teljesítményét. Ezenkívül, ha a megosztott szerveren lévő többi weboldal egyikét feltörik, akkor könnyen beférkőznek a te honlapodra is.
- A „dedikált szerver” tárhely-terv a legdrágább lehetőség – a költségek havonta körülbelül 14 000 – 100 000 Ft-ig terjedhetnek, ám ez a lehető legoptimálisabban opció.
A dedikált szerverterv azt jelenti, hogy a fizikai szervergép teljes egészében a te weboldaladnak szentelt; ezért minden erőforrás a tiéd, és biztonságosabb, mint a megosztott tárhely-terv. Ez azonban sokkal drágább, mint amit általában a legtöbb kisvállalkozás hajlandó fizetni. Ha már van nagyon jól teljesítő honlapod, akkor erre szükséged lesz, de a legtöbb korai szakaszban lévő kisvállalkozások számára ez túlzott.
- A kompromisszum, amelyet általában ajánlunk, egy „virtuális magánszerver” (VPS) tárhely-terv.
A költségek havonta körülbelül 1 500 Ft és 36 000 Ft között vannak. A VPS egy olyan számítógép, amely fel van osztva, hogy több gépként működjön, ami hasonló árban van, mint a megosztott tárhely, viszont hasonló biztonsági és teljesítmény-potenciállal rendelkezik, mint egy dedikált szerver.
- Győződj meg arról, hogy a tárhelyszolgáltató rendelkezik telefonos és / vagy csevegési támogatással, így probléma esetén gyorsan segíthet neked. Az e-mail támogatás gyakran túl sokáig tarthat, és frusztrálóvá válhat, amikor a problémát azonnal meg kell oldani. A telefonos támogatás a legjobb, de a csevegés is jól működik
- Kell egy könnyen használható szerver interfész, például a cPanel, hogy elérd a szervert. Ha nem engedheted meg magadnak, hogy professzionális szerver-adminisztrátort fogadj fel és értesz terminálparancsokhoz akkor ez a megoldás kézenfekvő.
- Ellenőrizd, hogy milyen szerver biztonság van érvényben a kiszolgálón. A szerverhez biztonságos fájlátviteli protokoll (SFTP) szükséges. Napi biztonsági másolatot kell készíteni a szerver tartalmáról. Szükséges a Sockets Layer (SSL) tanúsítványra is, amely SEO szempontból is fontos.
Győződj meg arról, hogy a tárhely szolgáltatója rendszeres biztonsági karbantartást végez.
Néhány népszerű webhely hosting cég:
- Nethely (magyar)
- MediaCenter (magyar)
- Web-Server.hu (magyar)
- Tárhely.Eu (magyar)
- VIPserver (magyar)
- Megacp (magyar)
- Szervernet (magyar)
- ATW (magyar)
- Ezit (magyar)
- GoDaddy
- DreamHost
- Bluehost
- InMotion
- SiteGround
3. Jelenítsd meg vállalkozásod világos leírását
Fontos, hogy azonnal tájékoztassuk az embereket a foglalkozási körünkről. Győződj meg arról, hogy a bevezető szöveg rögtön látható amikor a fő weblapod betöltődik és leírja, hogy ki vagy és mit csinálsz.
Ezenkívül győződj meg arról is, hogy mind a fő, mind a lábléc navigációs menüben könnyen elérhetők a “Rólunk” oldal linkek, így az emberek rákattinthatnak, és elolvashatják a cégedről, tevékenységedről szóló infót.
4. Webshop készítés a legjobb tartalomkezelő rendszerekkel
A tartalomkezelő rendszer (CMS) egy olyan szoftverprogram vagy alkalmazás, amelyet digitális tartalom létrehozására és kezelésére használnak. A jó CMS segít weboldalad fenntartásában, és használatához nem feltétlenül kell programozói ismeret. A webshop készítés viszonylag könnyen kivitelezhető CMS rendszerekkel.
Válassz egy olyan CMS-t, amelyet a te egyedi igényeidhez terveztek; különböző rendszereket használnak különböző okokból Ilyen okok lehetnek például felhasználóbarát jelleg, bővíthetőség és költségkeret.
Az alábbiakban néhány népszerű CMS rendszer erősségeit és gyengeségeit ismertetjük.
WordPress: A WordPress a világ legnépszerűbb CMS-je. Hatalmas, aktív támogató közösséggel és számos hasznos bővítménnyel rendelkezik, amelyek bővítik a weboldal funkcionalitását. Általában azt javaslom, hogy a kisvállalkozások a WordPress használatával hozzák létre webhelyüket, annak rugalmassága és bővíthetősége miatt.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a WordPress legnagyobb gyengesége a biztonság – mivel annyira népszerű, a hackerek a legjobban azt célozzák. A WordPress webhelyet rendszeresen karban kell tartani és biztonságosnak kell lennie, hogy ne kerüljön feltörésre.
Drupal: A Drupal egy másik népszerű CMS. Számos előnyt kínál, mint a WordPress, beleértve a rugalmasságot, a könnyű használatot és a nagy támogatási közösséget. Ez egy biztonságosabb CMS, mint a WordPress (jobban véd a rosszindulatú tevékenységektől); ugyanakkor a Drupal kevésbé bővíthető. A Fehér Ház webhelyét (Whitehouse.gov) évek óta a Drupal üzemeltettette, ám 2017 december 19. óta átváltott a WordPress-re, amelyet ma is használ.
Joomla!: Ismét egy nagyon elterjedt CMS. Alapból jobb SEO, biztonsági és többnyelvű képességekkel rendelkezik, mint a WordPress; néhány beépülő modul segítségével azonban a WordPress meghaladja a Joomla! képességeit.
Squarespace: A Squarespace havonta vagy évente feliratkozott szolgáltatás, amely a webhelyek és blogok készítését egyszerűvé teszi. Ez magában foglalja a weboldal tervezését, fejlesztését, a szoftver karbantartását, a mutatókat, a domain nevet éves vásárlással, SSL biztonságot, 24 órás támogatást, valamint korlátlan sávszélességet és tárolóhely-tárolást egy csomagban. Különösen alkalmas hirdetésekre, és remek tervezési sablonokat biztosít neked. Ha szűk költségvetéssel rendelkezel, egyszerű és gyönyörű weboldalra van szükséged, de nem engedheted meg magadnak, hogy weboldal-terveződ legyen, akkor ez nagyszerű szolgáltatás a számodra.
Wix: A Wix nagyon hasonlít a Squarespace-hez, de kissé felhasználóbarátabb. Havi előfizetést kínál, és hasonló funkciókat is tartalmaz. A Wix-et sokkal egyszerűbb megtanulni mint a többi CMS rendszert.
A Wixnek sokkal több sablonja van, mint a Squarespace-nek. Ám ha egyszer kiválasztasz egy sablont, ragaszkodnod kell hozzá, vagy újra kell telepítened a webhelyed mert nem változtatható.
5. Válassz egy jó webshop platformot
Ha árut és / vagy szolgáltatást szeretnél eladni a weboldaladon, akkor a megfelelő technológiára van szükséged ehhez. (Ha jelenleg nem adsz el semmit, érdemes lehet ezt megtenni, mivel az e-kereskedelem potenciálisan növelheti nyereséged.)
Ha úgy döntesz, hogy lehetővé teszed a felhasználók számára, hogy online pénzügyi tranzakciókat folytassanak veled, akkor ki kell választanod a megfelelő platformot üzleti modelledhez.
Íme néhány népszerű kisvállalkozói e-kereskedelmi platform:
WooCommerce: A WooCommerce a világ egyik legnépszerűbb e-kereskedelmi platformja – a WordPress webhelyét online áruházzá változtathatja. A WordPresshez hasonlóan számos plugin is elérhető hozzá. A WordPresshez kapcsolódik, ami rendkívül rugalmassá teszi.
Shopify: A Shopify egy felhőalapú e-kereskedelmi platform, amely lehetővé teszi online áruház létrehozását és testreszabását, valamint a termékek, a készlet, a fizetések és a szállítás kezelését. Ez nem olyan WordPress kiterjesztés, mint a WooCommerce – ez egy önálló platform, amelyet a Shopify szerveren tárolnak – tehát ha van egy fő webhely, akkor az e-kereskedelmi webhely technikailag elkülönül tőle.
A szolgáltatások körébe tartozik korlátlan termékszám, korlátlan sávszélesség, csalás-elemzés, kedvezménykódok, jelentések és még sok más. A Shopify hátránya, hogy nem tudod annyira kontrol alatt tartani online üzleted, mint a WooCommerce esetében.
GoDaddy online áruház: A GoDaddy viszonylag új önálló előfizetési platformon rendelkezik e-kereskedelemmel, amelyet viszonylag könnyű beállítani és használni. A szolgáltatások közé tartozik a marketing és a SEO eszközök, a közösségi média integrációja, a találkozófoglalás, az SSL biztonság, az oldal gyors betöltése és még sok más.
6. Készíts érdekes, emlékezetes és vonzó webhely felhasználói felületet
Ügyelj arra, hogy a vállalkozásod weboldalának felülete pozitív benyomást hagyjon.
Ezt a következő javaslatok végrehajtásával teheted meg:
- Használj gyönyörű képeket és könnyen olvasható betűkészleteket.
- Győződj meg arról, hogy a képek tömörítettek és optimalizáltak legyenek a gyors betöltéshez. Ha weboldalad lassú, a Google-hoz hasonló keresőmotorok vissza rangsorolnak.
- Vizsgáld meg a piaci versenyt, hogy megtudd, mások hogyan tervezték és optimalizálták honlapukat; hajts végre hasonló lépéseket. Ez a webshop készítés és optimalizálás fontos lépése.
- Tervezd meg az intuitív navigációs rendszert, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a szükséges oldalak gyors elérését.
- Az oldalad tartalmazza a nyilvánvaló cselekvésre ösztönzést (különösen a „vásárlás most” gombok).
- Készíts weblapokat, amelyek szabványosak a vállalkozások weboldalain, például:
- Home
- Rólunk
- Termékek / Szervízek
- Webhelytérkép (SEO célokra)
- Csapat / Menedzser csapat
- Lépj kapcsolatba velünk
- Felhasználási feltételek (online szerződés, amely szabályozza, hogy a felhasználók hogyan használhatják a weboldalad)
- Adatvédelmi irányelvek
7. Optimalizáld a weboldalad a keresőmotorok számára (a webshop készítés megkezdésétől)
A webshop készítés fontos eleme a keresőoptimalizálás (SEO). A SEO egy olyan gyakorlat, amelyet a weboldal építésnél és menedzselésénél alkalmazunk annak biztosítása érdekében, hogy a keresőmotorok indexeljék és helyesen rangsorolják honlapunkat, majd mutassák meg a keresőmotorok felhasználóinak.
- Minél jobb a weboldalad tervezése és tartalma, annál magasabb a megjelenése a keresőmotor eredményoldalán.
- A SEO elsősorban a következő gyakorlatokat tartalmazza:
- Kulcsszó kutatás és beillesztés
- Forráskód optimalizálás
- Gyors betöltési sebesség
- SSL tanúsítvány telepítése; Az SSL a szokásos biztonsági technológia, amely biztosítja, hogy a webkiszolgálók és a böngészők között átadott adatok titkosítva maradjanak.
- Mobilbarát weboldal
- Kiváló minőségű linkek (kapcsolódó webhelyekkel kapcsolatos linkek kapcsolódó tartalommal), amelyek a te weboldaladra vezetnek
- Belső linkek használata a weboldaladon, amelyekkel a látogatóid a weboldaladon tarthatod
- Közösségi média használata a webhelyre mutató hivatkozáshoz (LinkedIn, Twitter, Facebook, Pinterest stb.)
A SEO egy rendkívül fontos folyamat, amely a különbséget a jelenti keresőmotorok eredményoldalának első oldalán történő megjelenés (ami nagy mennyiségű ingyenes forgalmat eredményez a webhelyedre) vagy a 300. oldal történő megjelenés között (ennek eredményeként nincs forgalom).
8. Rendszeresen hozz létre és tégy közzé minőségi tartalmat
A tartalom mennyisége és a frissesség egyaránt fontos a keresőmotorok számára, ezért fontos, hogy készíts egy tervet, hogy minőségi cikkeket és / vagy blogbejegyzéseket tegyél közzé weboldaladon és a weboldaladra mutató külső webhelyeken.
Ha jó helyet szeretnél szerezni a keresőmotorok eredményeiben, akkor arra kell ösztönöznöd a látogatóid, hogy újra és újra térjenek vissza a weboldaladra.
9. Telepítsd a webmester eszközöket
Használd a létfontosságú adatokhoz, a forgalom és a webhely teljesítményének elemzéséhez a Google Analytics, Google Search Console (mindkettő lehetőleg a Google Tag Manager segítségével) és a Bing Webmester eszközöket. Ezek az eszközök felhasználhatók a következő típusú információk nyomon követésére:
- Napi, heti és havi látogatók a weboldaladon
- Megtekintések száma a weboldalad minden oldalán
- „Visszafordulási arány” – azon felhasználók százalékos aránya, akik egy oldal megtekintése után távoznak weboldaladról (a Google algoritmusai magasabb rangsorolást adnak az alacsony visszafordulási arányú webhelyek számára, azzal az elmélettel, hogy a látogatók több időt töltenek az oldalon, és értékesnek találja.)
- A látogatók átlagosan a weboldalon töltött ideje
- Feltérképezési hibák a webhelyen (hibák, amelyeket a keresőmotorok a honlapodon a tartalom feltérképezése során találtak)
- Törött linkek az oldalon
- Kulcsszavak, amelyek az oldaladra vezették a látogatókat
- A weblapok letöltési ideje
- Egyéb információ, amely segíthet javítani a SEO-t
10. Webshop készítés után csinálj egy weboldal karbantartási tervet
Annak érdekében, hogy sikeres weboldalad legyen, amely jól szerepeljen a keresőmotorokban, és ellenálljon hacker támadásoknak, meg kell győződnöd arról, hogy honlapod megfelelően karbantartott.
Havonta legalább egyszer ellenőrizd a webmestereszközök adatait.
A webshop készítés fontos eleme a karbantartás, ha szükséged van segítségedre bármelyik webshop / weboldal készítési pontnál nézd meg webfejlesztés szervízünk itt vagy vedd fel velünk a kapcsolatot.